برخی از سوالات متداول مخاطبان ما :

اول ایمنی

بسیاری از مردم فکر میکنند چاقویی که واقعاً تیز است ، اگر مهارت استفاده از آن را نداشته باشند ، نوک انگشتان آنها را میبرد. واقعیت این است که چاقوهای تیز بسیار امن و مطمئن تر از چاقوهای کند  هستند ، حتی برای سرآشپزهایی که آموزش حرفه ای ندیدند یا سالها تجربه آشپزی ندارند. با چاقو های کند بریدن مواد غذایی به راحتی انجام نمیشود و حتی در مواردی باعث له شدن و خرد شدن ماده غذایی میشود.

چاقوهای تیز برش های دقیقی ایجاد می کنند و اقلام سخت مانند هویج ، پیاز و گوشت را بسیار بهتر از چاقوهایی که کند شده اند برش میدهند.

آماده سازی سریعتر غذا

اگر از یک آشپز معمولی بپرسید که چه چیزی را در آشپزی از کمتر از همه دوست دارد ، به احتمال زیاد از زمان آماده سازی غذا شکایت خواهد کرد . در بیشتر موارد ، منظور آنها واقعاً این است که از مدت زمان لازم برای آماده سازی غذا و پخت و پز مربوط به آن متنفر هستند.

خرد کردن پیاز ، کاهو ، برش گوجه فرنگی و فیله کردن ماهی میتوانند کارهای کسل کننده ای باشند اما داشتن یه چاقوی تیز و با کیفیت این مشکل را مرتفع خواهد ساخت و فرایند آشپزی را برای شما لذت بخش تر خواهد کرد.

برش های خوب و منظم  

بسیاری از آشپزهای خانگی از ظاهر غذای خود هنگامی که به بشقاب و سر میز می رسد ناامید می شوند. غذاهایی که منظم بریده نمی شوند ، به طور ناهموار  هم پخته میشوند و در نتیجه غذاهایی که طعم آن مطابق میل شما نیست به دست می آید. یک چاقوی تیز و با کیفیت می تواند به شما در برش دقیق تر و تولید غذای با کیفیت کمک کند.

هرگز چاقوها را بیش از 2 دقیقه خیس نکنید. در حالت ایده آل، چاقوها باید بلافاصله پس از استفاده شسته شوند. چاقوها را به خصوص با ظروف دیگر در سینک ظرفشویی پر شده از آب و صابون(مایع ظرفشویی) خیس نکنید. این کار برای خود و دیگران خطرناک است و ممکن است هنگام یافتن چاقو و یا ظروف دیگر در سینک به دستتان آسیب وارد شود. همچنین احتمال دارد تیغه چاقو به ظروف دیگر صدمه وارد کند و یا حتی سطح چاقوی شما ممکن است خراشیده شود یا نوک آن بشکند. خیساندن طولانی مدت در آب می تواند به دسته آسیب برساند و به طور بالقوه باعث زنگ زدگی تیغه شود. بطور کلی دسته های چوبی در معرض خیساندن زیاد در آب آسیب پذیر هستند.

تلاش برای حذف مواد غذایی و یا پوسته خشک شده میوه ها از روی تیغه می تواند خطرناک باشد. اگر غذا به سختی روی تیغه شما خشک شده و چسبیده باشد، باید آن را بیش از 2 دقیقه در آب گرم و تمیز(بدون شوینده) خیس کنید .همیشه باید سعی کنید میزان تماس چاقوی خود با آب را حتی المقدور کاهش دهید.

 فلزات هنگام تماس با آب یا اکسیژن مستعد زنگ زدن هستند. این یک واکنش شیمیایی طبیعی بین این عناصر است. آب شور و آب اسیدی نیز به تسریع روند خوردگی کمک می کند. از آنجا که چاقو و یا حتی کارد و چنگال  شما از فلز ساخته شده است ، هنگام شستشو ، احتمال زنگ زدن وجود دارد.

تلاش برای حذف مواد غذایی و یا پوسته خشک شده میوه ها از روی تیغه می تواند خطرناک باشد. اگر غذا به سختی روی تیغه شما خشک شده و چسبیده باشد، باید آن را بیش از 2 دقیقه در آب گرم و تمیز(بدون شوینده) خیس کنید همیشه باید سعی کنید میزان تماس چاقوی خود با آب را حتی المقدور کاهش دهید.

برای زنگ زدن چاقو به سه چیز نیاز است: اکسیژن ، آهن و آب. اکسیژن از جو می آید و در هوای اطراف ما وجود دارد. آهن ماده اصلی تیغه های فولادی است. رطوبت (آب) باعث ایجاد زنگ زدگی می شود. منظور حتما وجود آب به عنوان مایع نیست بلکه هوای مرطوب نیز برای زنگ زدن چاقو کافی خواهد بود. اگر بتوانیم از تماس این سه ماده جلوگیری کنیم ، چاقوی شما زنگ نمی زند!

چاقو را بلافاصله بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. اگر اجازه دهید مواد زائد روی تیغه چاقو خشک شوند تمیز کردن چاقوهای آشپزخانه سخت تر خواهد بود. پس از استفاده از چاقو ، چاقو را به سرعت زیر آب بگیرید و اجازه دهید هرگونه مواد غذایی روی آن شسته شود. اگر چیزی روی چاقو چسبیده است ، سریع آن را با اسفنج یا حوله ظرف پاک کنید.  همچنین میتوانید از اسفنج و آب گرم و صابون برای تمییز کردن چاقو استفاده کنید.

بعضی مواقع مواد غذایی چند ساعت روی چاقو مانده اند که این امر باعث خشک شدن آنها بروی تیغه چاقو میشود، در این شرایط میتوانید  تیغه را به مدت یک یا دو دقیقه در آب کم عمق خیس کنید. بهتر است چاقو را بیشتر از یک یا دو دقیقه خیس نکنید زیرا ممکن است باعث زنگ زدگی شود.

چاقو را خشک کنید. همیشه چاقوی خود را بلافاصله پس از تمیز کردن با یک حوله خشک و تمیز خشک کنید. چاقوها نباید در هوا خشک شوند زیرا باعث زنگ زدگی می شود.

در این روش از یک سنگ (Whetstone) – یک بلوک مستطیلی که تقریباً مانند کاغذ سنباده کار می کند- برای تیز کرن تیغه چاقو استفاده میشود.این سنگ به شما این امکان را میدهد تا لبه برشی تیغه کارد و چاقوی خود را همزمان با کشیدن چاقو برروی آن صاف و تیزکنید.  بیشتر این سنگهای (Whetstone) طوری ساخته شده اند که قبل از هر بار استفاده باید در آب خیس شوند.

یک مطلب جالب: همانطور که میدانید نام انگلیسی این سنگهای تیزکن “Whetstone” میباشد، شاید فکر کنید که چون باید قبل از استفاده خیس شوند نام آنها “Whetstone”  است اما این طور نیست و کلمه “Whet” در واقع فقط یک کلمه قدیمی (به معنی) “تیز کردن” است.

اگر سنگ شما نیاز به خیساندن دارد ، آن را در آب غوطه ور کنید تا کاملاً آب به داخل آن نفوذ کند طوریکه دیگرهیچ حبابی از آن خارج نشود ،حدودا 5 تا 10 دقیقه کافیست. برای استفاده از آن ، چاقو را با زاویه 20 درجه روی سنگ چوب نگه دارید و هر طرف چاقو را به آرامی چند بار بروی آن بکشید.  اکثر سنگ های تیزکن دارای یک طرف زبر و یک طرف نرم  هستند – اگر چاقوی شما کند است با قسمت زبر شروع کنید ، سپس این کار را با قسمت نرم تکرار کنید.

اگر قبلاً کارد و چاقوی خود را بطور سالانه تیز کرده اید و مرتباً آنرا صاف می کنید، می توانید مستقیماً از قسمت نرم سنگ تیزکن استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از سنگ احساس کردید که خشک میشود ، مقداری آب روی آن مالیده و کار را ادامه دهید.

حتما از خودتان پرسیدید که چگونه چاقو را  به شکل درست تیز کنیم؟ استفاده از مصقل  به طور منظم نیاز به استفاده از سنگ یا الماس چاقو تیزکن را به تعویق می اندازد. بطورکلی استفاده از مصقل بهتر است، زیرا که استفاده از سنگ یا الماس برای تیز کردن کارد و چاقو باعث از بین رفتن مواد تشکیل دهنده تیغه میشود (به اصطلاح برداشته شدن یک لایه نازک) بطوریکه باعث کاهش طول عمر چاقو می شود. هرچه کمتر از سنگ برای تیز کردن کارد و چاقوی خود استفاده کنید ، چاقوهای شما عمر طولانی تری خواهند داشت.

مصقل تیغه کارد و چاقوی ما رابه اصطلاح بالانس میکند ، شکاف ها، دندانه ها و لکه های روی آن را برطرف میکند. نکته مثبت این روش در مقایسه با سنگهای چاقو تیزکن اینست که در این روش از فلز تیغه چاقو چیزی کم نمیشود و اگر هم این اتفاق بیافتد بسیار ناچیز خواهد بود.

آموزش تیز کردن چاقو با مسقل

1- مصقل را در دستی که به آن مسلط نیستید بگیرید (اگر راست دست هستید آن را در دست چپ و اگر چپ دست هستید آن را دست راست نگهدارید). مصقل را باید در یک زاویه مناسب و رو به روی خود البته دور تر از بدن نگه دارید. قسمت نوک مصقل باید بالاتر از دسته آن قرار داشته باشد

2- چاقو را محکم در دستی که به آن تسلط دارید بگیرید، بطوریکه چهار انگشت شما روی دسته و انگشت شست روی قسمت پشتی چاقو و دور از تیغه قرار داشته باشد.

3- بهتر است چاقو خود را با زاویه 20 درجه نسبت مصقل نگه دارید. لازم نیست که مثلا زاویه کاملا دقیق باشد، یک زاویه تقریبی نیز کفایت میکند. دقت کنید که با هر زاویه ای خواستید چاقوی خود را تیز کنید، این زاویه باید در طول فرایند تیز کردن چاقو حفظ شود و اگر در هنگام تیز کردن ناخواسته زاویه شما تغییر کند نتیجه دلخواهتان را نخواهید گرفت.

4- با حفظ یک زاویه 20 درجه ، چاقو را از نیمه بالایی مصقل به سمت پایین حرکت دهید. سعی کنید این حرکت را با تماس پاشنه چاقو به مصقل آغاز کنید و با نوک چاقو پایان دهید. برای تسلط هنگام تیز کردن با مصقل ، باید بازو ، دست و مچ خود را حرکت دهید. آنچه در این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است حرکت دادن مچ دست است. بدون حرکت دادن مچ دست ، نمی توانید کل تیغه – پاشنه تا نوک – را روی مصقل بطور رفت و برگشتی حرکت دهید.

توصیه میشود قبل از هر بار استفاده از چاقو در مجموع 6 تا 8 دور با کارد و چاقوی خود را بطوریکه توضیح داده شد روی مصقل بکشید.

سوالات در مورد انتخاب جنس چاقو :

حتما از خود پرسیدید که مشخصات یک چاقوی خوب چیست؟ و یا دنبال راهنمای خرید چاقو بوده اید. در مورد چگونگی انتخاب چاقو خواندن مطلب ذیل خالی از لطف نیست.

انتخاب چاقو – تیتانیوم یا فولاد؟

بیایید به دورانی که انسانها غار نشین بودند برگردیم. مردی را تصور کنید که مقابل آتش در کنارهمسر خود نشسته است.  این مرد برای ادامه زندگی خانواده خود نیاز به شکار کردن و گذاشتن غذا روی میز یا همان سنگ صاف غار دارد . این نمونه ایست از آنچه نقاشی های درون غارها  گویای آن هستند. حتی در آن زمان ، انسان بطور غریزی می دانست که تیزترین چوب ، سنگ یا استخوان بهترین وسیله برای شکار است.  دورهمی های امروزه با خانواده و دوستان نیز با شرایط گفته شده در زمان غارنشینی تفاوت چندانی ندارد، فقط اینکه دیگر مجبور نیستید حیوان شکار شده بزرگی را روی شعله های آتش قرار دهید، بلکه مواد خوراکی را به شکل تکه های کوچک در میاورید و به جای شعله های آتش بروی ذغال های مخصوص باربیکیو و یا منقال قرار میدهید. نکته حائز اهمیت در هر دو دوران، چه زمان غارنشینی و چه اکنون، نیاز به یک شئ تیز و برنده است.

حال سوال اینجاست که بهترین ابزار برای برش زدن ، تکه کردن و قاچ زدن کدام است؟ پاسخ این است: یک چاقو. اما کدام چاقو؟ چاقو کره خوری؟ چاقوی نان؟ چاقوی جیبی؟ شمشیر؟ قمه؟ آیا تا به حال پرسیده اید که تیغه از چه ساخته شده است؟ چه چیزی برای شما بهتر خواهد بود: تیتانیوم یا استیل؟

 به عنوان یک آشپز و یا میزبان، ابزار و وسیله اصلی در آشپزخانه شما باید مجموعه ای از چاقوهای استیل باشد.

 داشتن چاقوی استیل چه مزایایی دارد؟ استیل انتخاب بسیار مناسبی هم برای آشپزهای آماتور و هم برای سرآشپزهای حرفه ای میباشد. این چاقوها می توانند هر چیزی را از جمله گوشت منجمد و حتی استخوان را برش دهند. نگهداری از آنها آسان است و به راحتی به نوار آهن ربایی در آشپزخانه می چسبند. چاقوهای استیل از مدت ها قبل وجود داشته اند ، بنابراین  براحتی میتوانید آنها را با یک تیزکننده با کیفیت تراش دهید تا ظریف ترین برش ها را ایجاد کنند.

 معمولا تیتانیوم برای آشپزهای آماتور پیشنهاد میشود و دلیل آن هم نشکن بودن آن است. فولاد یک ماده خارق العاده در ساخت چاقو میباشد، اما چرا تیتانیوم تقریباً نشکن است؟ چاقوهای تیتانیوم برای اولین بار در میان غواصان مورد اقبال قرار گرفت ، و دلیل آن هم مقاومت آن در برار خوردگی آب دریا بود. به همین دلیل است که Navy SEALs به یکی از بزرگترین مصرف کنندگان چاقوهای تیتانیوم تبدیل شده است.

اگر تیتانیوم برای ارتش مناسب است ، آیا میتواند برای استفاده روزمره نیز به همان اندازه مناسب و مفید باشد؟

 چاقوهای تیتانیوم به غواصان و نظامیان  اجازه می دهد با سهولت از پس کارهایی که باید زیرآب انجام شوند، برآیند. به عنوان مثال کارهایی مانند:  

برش طناب های بسیار محکم، شکستن قطعات چوب که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در آب شور سخت شده اند ، برش دادن قطعات مرجانی ، برش پوسته های محکم صدف های دریایی

تیتانیوم فقط برای کسانی نیست که کارهای مربوط به زیر آب انجام میدهند. این نوع چاقوها برای کمپ کنندگان ، ماهیگیران و شکارچیان نیز بسیار مناسب است. تیغه های ساخته شده از مواد دیگر در صورت عدم مراقبت دقیق می توانند زنگ زده و لبه تیز خود را از دست بدهند. اما این مسئله در مورد تیغه های تیتانیوم صدق نمیکند. بعنوان مثال یک طبیت گرد میتواند بعد از شکار ماهی و برش زدن آن، چاقوی تیتانیوم خود را در جریان آب رودخانه شسته و با لباس خود پاک کند، بدون اینکه نگرانی از زنک زدن آن داشته باشد.

نکته مهم این است که هر هدفی از خرید چاقو داشته باشید، چه بخواهید سیب زمینی برش دهید و یا آن را به عنوان یک همراه خوب در شکار با خود باشید ، هنگام انتخاب جنس تیغه هوشیارانه عمل کنید. یک چاقو می تواند بهترین دوست شما در آشپزخانه و بزرگترین ابزار شما در فضای باز باشد.

سوالات خود را از قسمت پشتیبانی و تماس با ما ارسال کنید:

بستن
مقایسه