چاقوی سرآشپز

خرید و انتخاب چاقوی سرآشپز |چاقوی سرآشپز چیست؟

بدون یک چاقوی سرآشپز خوب نمی توانید کار زیادی در آشپزخانه انجام دهید. یک چاقوی سرآشپز مناسب  باید تیز باشد و هنگامیکه آن را در دست میگیرید احساس خوبی داشته باشید، یا به اصطلاح در دستتان بنشیند.  اگر از چاقوی خود به خوبی مراقبت کنید، میتواند مدت طولانی دوام بیاورد. در اینجا اطلاعاتی در مورد انتخاب چاقوی سرآشپز خواهید یافت.

چاقوهای سرآشپز معمولا بزرگتر از چاقوهای چند منظوره در آشپزخانه هستند. چاقوهای سرآشپز دارای سطح برش بزرگی هستند و برای خرد کردن و برش دادن ماهی، گوشت و سبزیجات استفاده می شوند. از یک محور برای نگه داشتن دسته و تیغه تشکیل شده اند. وزن این چاقوها اغلب بصورتی است که هنگام کار طولانی کاربر دچار خستگی نشود. برای اینکه بتوانید براحتی با چاقوی سرآشپز کار کنید، باید طوری آن را در دست بگیرید که تیغه آن بین انگشت شست و سبابه قرار گیرد.

چاقوهای سرآشپز برای چه کاری مناسب هستند؟

ماهی و گوشت را می توان با این چاقوی دارای انحنا برش داد، تقسیم یا قسمت کرد. چاقوی سرآشپز یک ابزار واقعی و لازم برای برش سبزیجات و میوهاست. به لطف تیغه بزرگ آن، این چاقو بسیار تطبیق پذیر است و برای برش ماهی، گوشت و سبزیجات بسیار مناسب است. تیغه نسبتا بلند چاقوی سرآشپز باعث می شود ماهی و گوشت به راحتی و تمیز بریده شوند. از نوک چاقوی سرآشپز نیز می توان برای برش و انجام کاری های ظریف استفاده کرد، به عنوان مثال میتوانید پیاز را خرد کرده و خلالی کنید.در انتخاب چاقوی سرآشپز به این نکات توجه کنید.

چاقوهای سرآشپز خوب کدامند؟

در هنگام خرید چاقوی سرآشپز صرفنظر از جنس تیغه چاقو که باید از فولاد با درصد کربن بالا ساخته شود، یک چاقوی خوب باید این امکان را به کار بر بدهد که براحتی چاقو را در دست گرفته و برش بزند . به عبارت دیگر دارای طراحی ارگونومیک بوده و هنگام کار با آن انتقال نیرو از دسته به تیغه را حس نکنید. تیغه این نوع از چاقو دارای سختی بین 54 تا 58 راکول میباشد. برای تیز نگه داشتن آن ، خودتان میتوانید آن را به کمک یک مصقل تیز کنید.

مراقبت درست از چاقوی سرآشپز

همیشه سعی کنید چاقوها را با دست شسته و سپس خشک کنید. از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی اجتناب کنبد. این کار چاقوها را کدر و بی کیفیت می کند. توصیه میشود هنگام کار با چاقوی سرآشپز از تخته های برش چوبی استفاده کنید. تخته های برش چینی یا شیشه ای به تیغه ها آسیب میرسانند.

بهتر است چاقوها را در یک بلوک چاقو قرار دهید. اگر چاقوها را با هم در کشو قرار دهید، به دلیل برخورد آنها با یکدیگر منجر به کند شدن تیغه آنها میگردد.

 


تولیدی کارد و چاقوی طاهری تولید کننده انواع چاقوی سرآشپز


 

پنج نکته برای کار کردن مناسب و ایمن در مورد استفاده چاقوی سرآشپز

 

نکته 1: طرز گرفتن مناسب چاقو سرآشپز در دست

عملا چیزی به نام “بهترین راه” برای نگه داشتن چاقوی سرآشپز در دست وجود ندارد. اما کارهایی هستند که باید از انجام آنها اجتناب کنید. بعنوان مثال هرگز هنگام برش انگشت اشاره خود را روی تیغه قرار ندهید. این عمل باعث خسته شدن دست شما هنگام کار با چاقو میشود. علاوه بر این، انگشت شما ممکن است هنگام برش بلغزد و زیر تیغه قرار گیرد. که واقعا می تواند خطرناک باشد!

نکته 2: در هنگام استفاده از چاقوی سرآشپز از هر دو دست استفاده کنید

دست کناری به اندازه دست برش مهم است. این سرعت و ضخامت برش هایی که انجام میشود را تعیین می کند. با “دست آزاد یا دست کناری ” دست دیگر خود را که با آن چاقو را می گیرید هدایت می کنید. برای این کار سه انگشت وسط خود را روی ماده غذایی که می خواهید برش دهید قرار دهید. نوک انگشتان خود را به سمت داخل خم کنید تا فقط بند انگشتان تیغه چاقو را لمس کنند. با این کار میتوانید سرعت را تنظیم کنید .

نکته 3: تماس خود را در هنگام استفاده از چاقوی سرآشپز با تخته برش قطع نکنید

مهم است که نوک چاقو را هنگام برش از تخته جدا نکنید. دقت کنید که شما با چاقوی سرآشپز برش میزنید و خرد نمی کنید. هنگام برش، چاقو باید در جای خود باقی بماند، فقط ماده غذایی را با دست آزاد خود حرکت دهید تا بریده شود.

نکته 4: در استفاده از چاقوی سرآشپز صبور باشید

حتما دقت کردید که وقتی سرآشپزهای تلویزیون با چاقو های خود کار میکنند چطور آنها را در دستان خود می چرخانند و این عمل چقدر چشمگیر به نظر می رسد. شاید بتوانید با کمی تمرین این کار را انجام دهید، اما نکته مهم این است که باید به آرامی شروع کنید. وقت بگذارید و هر از چند گاهی موقعیت دست خود را اصلاح کنید. به این ترتیب نه تنها به بهترین نتیجه می رسید بلکه از دستان خود نیز محافظت می کنید.

نکته 5: از یک چاقوی سرآشپز تیز استفاده کنید

داشتن یک چاقوی سرآشپز تیز در آشپزخانه بسیار ضروریست. چاقوهای کند خطرناک تر از چاقوهای تیز هستند. هنگام کار با چاقوی کند نیروی بیشتری مورد نیاز است و این عمل احتمال لغزش دست را  بیشتر میکند.

 

 


خرید ست چاقوی سرآشپز از فروشگاه چاقوی طاهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه