چاقوی آشپزخانه

معمولاً می‌گویند آشپزخانه قلب خانه است. وقتی قصد خرید خانه دارید، اول به آشپزخانه آن توجه کنید. حالا ما این جمله را این‌گونه ادامه می‌دهیم که اگر می‌خواهید آشپزخانه بی‌نقصی داشته باشید، لازم است هنگام خرید چاقوی آشپزخانه توجه ویژه‌ای داشته باشید.

هر کدبانویی می‌داند که در کنار هنر و دانش آشپزی، بی‌شک ابزار و وسایلی که به کمک او می‌آیند، گزینه‌های بسیار اثرگذار جهت تکمیل خلق یک اثر خوشمزه، زیبا و دل‌انگیز هستند.

در بین تمام ابزاری که در آشپزخانه وجود دارد، کارد و چاقو، اساسی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای یک آشپزخانه هستند.

در نظر بگیرید که قرار است برای عزیزانتان، یک غذای لذیذ و خوشمزه تدارک ببینید. وارد آشپزخانه می‌شوید، مواد لازم هم آماده و منتظر خرد شدن توسط شما هستند. باوجوداینکه چاقوهای متنوع ازنظر مدل، جنس و رنگ در آشپزخانه دارید، ولی درنهایت وقتی‌که قرار است شروع به کار کنید، از بین این‌همه چاقوی مختلف، هیچ چاقویی را مناسب کارتان نمی‌بینید. دروغ نیست اگر بگوییم حداقل یک‌بار برای هر خانم این مسئله پیش‌آمده است.

در چنین شرایطی، در حقیقت، انتخاب و خرید چاقوی مناسب برای آشپزخانه، به‌درستی انجام‌نشده است.

ما در مجله الکترونیکی مربوط به تولیدی کارد و چاقوی طاهری، جهت انتخاب و خرید مطمئن چاقو آشپزخانه، سراغ معرفی دقیق و کامل‌تری از چاقوها می‌رویم.

قبل از خرید یک چاقو برای آشپزخانه لازم است تا نسبت به تمام بخش‌های چاقو آشنایی و آگاهی کاملی داشته باشید.

 

چاقوی سرآشپز
چاقوی سرآشپز

جنس تیغه چاقو آشپزخانه

چاقویی که برای آشپزخانه تهیه می‌کنید، لازم است دارای تیغه تیز و برّنده ای باشد. بنابراین جنس تیغه برای چاقوی آشپزخانه، اهمیت ویژه‌ای دارد. معمولاً چاقوها از جنس‌های استیل یا فولاد ضدزنگ، فولاد کربنی و سرامیکی تهیه می‌شوند.

  • چاقو آشپزخانه با تیغه استیل

به دلیل وجود مقداری کروم در آن، به آن چاقو از جنس فولاد ضدزنگ هم می‌گویند، معمولاً برجسته‌ترین ویژگی‌اش، این هست که در برابر زنگ‌زدگی مقاومت و دوام بیشتری دارند. قابلیت تیزماندن چاقو استیل در مقایسه با جنسی که دارای کربن بیشتر است، دوام کوتاه‌تری دارد.

  • چاقوی آشپزخانه با تیغه از جنس فولاد کربنی

که گاهی با نام کربن استیل هم از آن یاد می‌شود دارای سختی و استحکام بیشتری هستند. چاقوهایی که جنس تیغه‌های آن‌ها از فولاد کربن هست، تیزتر هستند. علاوه بر این مدت‌زمانی که تیز می‌مانند، نیز بیشتر و طولانی‌تر است. در کنار این ویژگی خوب، باید به این نکته هم دقت کرد که چاقوی فولاد کربنی نسبت به زنگ‌زدگی مقاومت زیای ندارد و ممکن است زودبه‌زود زنگ بزند. به همین دلیل برای جلوگیری از زنگ زدن تیغه چاقو، بعد از هر بار استفاده که شسته می‌شود، خشکش کنید. برای مراقبت بهتر و ماندگاری بیشتر جهت استفاده، چرب کردن چاقو استیل کربنی با روغن می‌تواند مفید باشد.

  • اگر در ساخت تیغه استیلی چاقو از میزان کربن بیشتری استفاده شود، معمولاً می‌توانیم بگوییم یک چاقو از جنس استیل ضدزنگ کربنی داریم. چاقو آشپزخانه با تیغه از جنس استیل ضدزنگ کربن دار، دارای مقاومت بالایی نسبت به زنگ‌زدگی می‌باشد. علاوه براین وجود کربن بیشتر در تیغه چاقو، موجب دوام تیزی یا تیزتر ماندن چاقو و محکم‌تر شدن آن می‌شود. اینکه می‌توانید چاقویی با تیغه استیل ضدزنگ کربنی، مجدد تیز کنید، هم از دیگر قابلیت‌های آن می‌باشد.

 

  • چاقو آشپزخانه با تیغه سرامیکی

تیغه چاقوی آشپزخانه‌ای که می‌خواهید تهیه کنید ممکن است از جنس سرامیکی باشد. سرامیک شامل یک ماده بسیار سبک اما خیلی سخت می‌شود. به همین دلیل هست که تیزی چاقو آشپزخانه با تیغه سرامیکی، فوق‌العاده هست. در کنار این ویژگی، قابلیت ضدزنگ بودن و کندنشدن هم در مورد چاقو آشپزخانه از جنس سرامیک، صادق است.

  • یک نکته بسیار مهمی که در مورد جنس سرامیک و چاقوهای سرامیکی لازم است توجه کنید، این است که میزان حساسیت و شکنندگی سرامیک بسیار زیاد هست. بنابراین ممکن است با یک‌بار بی‌احتیاطی، چاقو بشکند. از طرفی برای تیز کردن این ماده سرسخت، ابزارهای خانگی جوابگو نمی‌باشد.

جنس تیغه چاقوها می‌تواند از پلاستیک، تیتانیوم و تالونیت هم باشد که با توجه به موادی که تولید می‌شوند، اندازه تیزی و کاربرد آن‌ها مشخص است.

چاقوی فیله طاهری
چاقوی فیله

دسته چاقو آشپزخانه

مورد بسیار مهم دیگری که در خرید چاقو آشپزخانه باید به آن توجه کنید، دسته چاقو می‌باشد. وقتی قرار است یک چاقوی آشپزخانه را مدت‌زمان زیادی، استفاده کنید، نباید موجب اذیت و عدم راحتی شما شود. بنابراین خوش‌دست بودن چاقو آشپزخانه، بسیار اهمیت دارد.

دسته چاقو همانند تیغه آن می‌تواند از جنس‌های مختلفی تهیه شود. جنس دسته چاقوهای آشپزخانه می‌تواند شامل چوب و ترکیبات مصنوعی دیگر باشد.

  • چاقو آشپزخانه دسته چوبی

این‌که چوب چه درختی برای تهیه دسته چاقو استفاده می‌شود، روی شکل ظاهری آن اثر می‌گذارد. مزیت استفاده از چاقو دسته چوبی، این است که بسیار راحت و خوش‌دست است. اما چاقویی که دسته چوبی دارد ممکن است در ترکیب با مواد غذایی مختلفی که قرار می‌گیرد، نسبت به نفوذ انواع میکروب یا باکتری مقاومت زیادی نداشته باشد و ازاین‌رو تمیز کردن و پاک‌سازی آن از آلودگی سخت می‌شود. علاوه بر این‌ها، چاقو آشپزخانه با دسته چوبی را به دلیل اینکه زیاد دوام ندارد، نمی‌توانید مدت‌زمان زیادی نگهداری کنید. در حقیقت برای کاربرد طولانی‌تر، نیاز هست تا مراقبت بیشتری از این چاقو داشته باشید.

  • دسته لمینتی برای چاقو آشپزخانه

لمینت یعنی یک لایه به لایه دیگر اضافه یا ترکیب شود. ازاین‌رو وقتی به دسته چوبی چاقو، لایه دیگری مثل رزین پلاستیک یا ترکیب دیگری اضافه می‌شود، در وزن و خوش‌دستی چاقو، تغییری ایجاد نمی‌شود اما مشکلی که در مورد آلودگی و تمیز نشدن دسته چوبی معمولی بود، از بین می‌رود.

  • چاقو آشپزخانه از جنس ترکیبات مصنوعی برای دسته

چاقوی آشپزخانه می‌تواند دسته‌هایی از جنس پلاستیک، فیبروکس، پلی‌پروپیلن و … که همه از ترکیبات مصنوعی هستند، ساخته شود. مهم‌ترین ویژگی این چاقوها این است که سبک هستند اما نکته قابل‌توجه دیگر این می‌باشد که چاقو دسته پلاستیکی آشپزخانه در برابر حرارت و گرما مقاومتی ندارد و ممکن است خیلی زود شکل اولیه خودش را از دست بدهد.

  • چاقو آشپزخانه با دسته استیل ضدزنگ

یکی دیگر از جنس‌های مختلفی که می‌توان برای تولید دسته چاقو آشپزخانه استفاده کرد، استیل ضدزنگ می‌باشد. چاقو با دسته استیل، زیبایی و دوام بیشتری دارد و حتی مشکلاتی برای تمیز کردن آن‌هم به وجود نمی‌آید. باوجوداین قابلیت‌ها، وزن سنگینی که این چاقو دسته استیل خواهد داشت ممکن است باعث خستگی زودهنگام و آسیب دیدن به دست شود. حتی خیس شدن و رسیدن رطوبت به چاقو آشپزخانه دسته استیل، ممکن است موجب سهل‌انگاری، سرخوردن چاقو و درنهایت آسیب شود.

وزن چاقو آشپزخانه

مورد مهم دیگری که در خرید چاقو آشپزخانه باید به آن توجه کنید، وزن چاقو می‌باشد. می‌توان گفت وزن چاقو شامل وزن دسته و تیغه آن می‌شود. بنابراین خیلی مهم هست که چاقویی که به دست می‌گیرید ازنظر وزنی برای کار شما خیلی سنگین یا خیلی سبک نباشد. هرکسی با توجه به سلیقه و نظر خودش می‌تواند یک چاقو با وزن متعادل را انتخاب کند. برای این کار بهتر است قبل از خرید چاقو و کارد آشپزخانه و برای یک انتخاب مطمئن، اول چاقو را در دست بگیرید و هم ازلحاظ خوش‌دست بودن و هم ‌وزن آن، به نتیجه مطلوب برسید.

نوع ساخت چاقوی آشپزخانه

چاقوهای آشپزخانه معمولاً به دو روش سنتی و ماشینی ساخته می‌شوند. یک چاقو آشپزخانه که در کارگاه آهنگری و زیر دستان هنرمند آهنگر ساخته می‌شود، تیزی فوق‌العاده زیادی دارند و چون ساخته دست هستند دارای تیغه‌هایی با ضخامت بیشتر می‌باشند. وزن این چاقو هم سنگین است. علاوه بر این‌ها به علت ارزشمندی کار دست آهنگران زحمتکش، چاقوهای آشپزخانه که به روش سنتی تولید می‌شوند، گران‌قیمت‌تر می‌باشند.

امروزه بسیاری از کارخانه‌ها با استفاده از ابزار و ماشین‌آلات مناسب، در کار تولید و ارائه انواع چاقو به بازار هستند. وقتی یک چاقوی آشپزخانه را که به روش صنعتی ساخته‌شده است می‌خرید، نسبت به چاقوی سنتی، وزن سبک‌تر، تیغه نازک‌تر و دارای انعطاف بیشتر می‌باشد. چاقوی ماشینی نسبت به چاقو سنتی دوام کمتری دارد. همه این موارد دلیلی بر بی‌کیفیت بودن چاقوهای ساخت کارخانه‌ها نیست.

امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و وجود ابزار بسیار پیشرفته، کارخانه‌های بسیار زیادی اقدام به تولید انواع چاقو در طرح، جنس، رنگ و مدل‌های مختلف می‌کنند که همه آن‌ها دارای کیفیت بسیار مطلوب و دوام فوق‌العاده‌ای می‌باشند که ممکن است با چاقوهای ساخته دست آهنگران برابری کند.

جمع‌بندی

با تمام توضیحاتی که در مورد چاقو ارائه شد، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که خرید یک چاقوی خوب و مناسب برای آشپزخانه یک کار ساده و سطحی نیست. بنابراین با کسب دانش و آگاهی نسبت به تمام ابعاد یک چاقو و میزان کاربری آن می‌توانید انتخاب آگاهانه و مطمئن‌تری داشته باشید. با توجه به هدف کاربری و میزان دوامی که از یک چاقوی آشپزخانه انتظار دارید، می‌توانید یک چاقو با جنس مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

علاوه بر این فروشگاه اینترنتی کارد و چاقوی طاهری باتجربه و سابقه‌ای طولانی در این حوزه، می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای تهیه و خرید مطمئن چاقو آشپزخانه برای شما عزیزان باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه